Ostatnio spojrzałam przez okno i zobaczyłam piękne jesienne babie lato. Razem z dziewczynami poczułyśmy ochotę na dwudniowy wypad do hotelu SPA. Basen, jacuzzi i siedem różnych tematycznych saun. Na stronie hotelu znalazłam informację: „W naszym SPA stosujemy zasady poprawnego saunowania. Strefa spa, wewnętrzna jak i zewnętrzna jest strefą beztekstylną”. Jeśli jesteście ciekawi co to dokładnie znaczy i jak z tego korzystać, zachęcam do dalszej lektury.
Zasady korzystania z sauny
Spis treści
Ja zaczynam korzystanie z tego typu obiektów od pobieżnego przeczytania regulaminu. Najczęściej zajmuję jedną kartkę A4 lub jest przyjazną infografiką umieszczoną przed wejściem. Każdy obiekt ma własne zasady, ale najczęściej umieszczone są tam informację dotyczące korzystania z ręcznika jako ochrony drewnianych powierzchni przed zużyciem, nie wchodzenia w stroju kąpielowym, ozdobach i klapkach, skorzystania z prysznica przed wejściem oraz dokładnego osuszenia, odpoczynku po saunie i dbałości o odpowiednie nawodnienie i nastrój. Sauna to przede wszystkim odpoczynek, oczyszczenie i relaks.
Niech nagość w saunie nie odbierze wam rozumu.
W Niemczech saunowanie beztekstylne jest po prostu normą. Nikogo tam nie dziwi nagość innych osób korzystających z obiektu. Nie ma dziwnych spojrzeń i rumieńców na twarzy. No właśnie, a jak jest w Polsce? Czy jesteśmy gotowi na taką rewolucję obyczajową? Zasadniczo jestem zdania, że używanie ręcznika i przysłanianie nim ciała nie jest znaczącym nietaktem, jeśli kogoś bardzo krępuje tego typu sytuacja. Natomiast wlepiania wzroku w czyjeś ciało, oblizywanie się, dotykanie lub ocieranie uważam za obrzydliwe i nie do zaakceptowania. Traktujmy innych tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani. Pamiętajmy, że dla niektórych może być to nowa i wstydliwa sytuacja. Jeśli nie chcesz korzystać z sauny nago przy innych ludziach, pamiętaj że nie musisz z niej rezygnować. W większości miejsc można wynająć saunę na godziny i w intymnych warunkach korzystać z jej dóbr.
Jak wygląda poprawne saunowanie?
Zacznę od omówienia budzącej największą kontrowersję zasadzie prawidłowego saunowania. Do sauny wchodzimy nago; bez ubrań, ozdób i klapek. Jest to niezwykle ważne, ponieważ wpływa na prawidłową wymianę cieplną naszego organizmu i ma pozytywne działanie na jego oczyszczanie, otwiera pory i pozwala im w pełni wydalić toksyny. Korzystnie wpływa na pozbycie się nadmiaru wody z organizmu. Skóra staje się bardziej świeża, nawodniona i gładka. Warto wspomnieć o trzyfazowym rytmie trwającym średnio 15 minut; najpierw nagrzewamy ciało w saunie, następnie je schładzamy i odpoczywamy. Taki rytuał warto powtórzyć trzykrotnie. Kontroluj czas, pamiętaj by jeden cykl nie trwał dłużej niż kwadrans. Zwróć uwagę na odpowiednie przygotowanie się do rozpoczęcia saunowania, lekki posiłek i prysznic oraz dokładne osuszenie ciała przed, gwarantuje dobre samopoczucie i zapewnia higienę. Ważne jest również zachowanie tuż po wejściu. Dobierz do swoich potrzeb i możliwości ławeczkę, podłuż ręcznik pod ciało i delektuj się chwilą relaksu. Może nie od razu przyniesie Ci to ulgę, ale gwarantuję Wam: czas i doświadczenie sprawią, że sauna będzie Ci przyjaciółką.