Bose spacery po świeżo ściętej trawie. Chodzenie bez butów po przyjemnie rozgrzanym, nadmorskim piasku. Albo po prostu krążenie po domu bez butów i skarpet. Każda z tych rzeczy jest dla wielu osób niesamowicie przyjemna. Jednak czy przyjemna w tym wypadku zawsze równa się zdrowa? Zanim zdejmiemy buty warto wiedzieć, jakie są dokładne wady i zalety chodzenia boso. Dzięki temu będziemy w pełni świadomi wszystkich zagrożeń oraz korzyści, jakie niesie ze sobą wspomniana wyżej czynność.
Chodzenie boso wady i zalety
Nie raz słyszeliśmy od swoich rodziców, dziadków czy cioć hasła typu załóż kapcie bo się przeziębisz czy nie możesz wyjść na dwór boso bo zranisz sobie stopę. Jednak, jeśli tylko podłoże jest odpowiednio ciepłe (co nie znaczy bardzo mocno rozgrzane czy wręcz gorące!) chodzenie boso zalety ma zdecydowanie większe niż wady.
Po pierwsze: dla budowania prawidłowej postawy ciała, a także wzmocnienia i uelastycznienia mięśni, ścięgien oraz więzadeł znajdujących się w stopach nie ma niczego lepszego niż pozbycie się butów oraz skarpet i postawienie zamiast tego na bezpośredni kontakt stopy z podłożem. Jeśli więc ktoś spyta czy dzieci powinny chodzić na boso, nasza odpowiedź jest zdecydowana: tak, powinny, byle nie po zbyt gorącej bądź po zbyt zimnej powierzchni. W domu więc czy latem po dworze taka czynność jest więc jak najbardziej wskazana.
Kolejna kwestia jeśli chodzi o chodzenie na boso a zdrowie to ciągłe budowanie dobrej świadomości własnego ciała, wzmacnianie jego stabilności i równowagi. Przez to wszystko znacząco zmniejsza się ryzyko pojawienia się niechcianych kontuzji. Co więcej – kontakt z różnego typu podłożem zapewnia doskonały masaż dla naszych stóp i znajdujących się w nich zakończeń nerwowych wpływających na funkcjonowanie całego ciała. Do tego omawiana czynność hamuje tempo rozwoju osteoporozy, działa antyoksydacyjnie, wspomaga pracę układu nerwowego, zwiększa uważność i zmniejsza stężenie kortyzolu w naszym ciele.
Gdy jednak mówimy o tym, czy chodzenie boso po domu jest zdrowe, musimy wspomnieć też o wadach (których jest na szczęście zdecydowanie mniej). Główną z nich jest ryzyko tego, że nasze stopy narażone na podłoża twarde, mocno rozgrzane czy te bardzo nierówne mogą stawać się zbyt twarde, a ich skóra mieć tendencję do pękania. Jeśli więc chodzimy boso po jakimś czasie konieczne może stać się usuwanie zrogowaciałego naskórka na stopach. Jest to czynność stosunkowo prosta którą możemy wykonać nawet sami we własnym domu, nie ma się więc co jej obawiać.
Artykuł sponsorowany