Split w Chorwacji
Lifestyle

Split – odkryj piękno Dalmacji środkowej

Split to drugie co do wielkości miasto Chorwacji, ale nie odbiera mu to wspaniałego sielskiego nastroju. Pełen zabytków, wspaniałych ludzi i położony nad ciepłym Morzem Adriatyckim, będzie idealnym celem na kilkudniową wycieczkę. Oto co warto tam zobaczyć!

Split – perła środkowej Dalmacji

Dalmacja to słoneczna kraina położona nad Adriatykiem, w południowej części Chorwacji. Split leżąc w samym centrum tego regionu stanowi zarówno świetną bazę wypadową, jak i atrakcję samą w sobie. Na spacerach między starożytnymi murami, jak i późniejszą, równie piękną zabudową, można spędzić bez problemu kilka dni. Miasto jest świetnie połączone komunikacyjnie z okolicznymi miastami, a dotarcie do niego samolotem jest równie proste, gdyż w pobliżu znajduje się lotnisko. Split oferuje oczywiście również świetną bazę noclegową i gastronomiczną.

Z czego słynie Split?

Split słynie przede wszystkim z niezwykłego starego miasta, które jest w zasadzie częścią dawnego cesarskiego pałacu! Dawna siedziba rzymskiego władcy Dioklecjana nie tylko ciekawie łączy się z tkanką miejską, ale stanowi jeden z najstarszych tego typu zabytków na świecie, co już samo w sobie zachęca do jego dogłębnej eksploracji. Oczywiście lista atrakcji w Splicie jest jednak znacznie dłuższa!

Okolice Splitu również nie rozczarowują i dostarczają kolejnej porcji ciekawych miejsc do zwiedzenia, a także urokliwych plaż do odpoczynku nad morzem. Ciepły i łagodny klimat w połączeniu ze wspaniałą śródziemnomorską kuchnią pełną swojskich akcentów, a także przyjaźni ludzie o pogodnym usposobieniu, tworzą atmosferę, której próżno szukać nawet najpopularniejszych kurortach Morza Śródziemnego! Nic dziwnego, że wakacje w Dalmacji środkowej cieszą się ogromną popularnością, mimo tego Split jest miejscem spokojniejszym w porównaniu z największymi ośrodkami turystycznymi, takimi jak Dubrownik.

Split - stare miasto

Stare Miasto

Stare miasto w Splicie jest w zasadzie tożsame z Pałace Dioklecjana i stanowi unikat na miarę światową! Dawne korytarze pałacu są dzisiejszymi ulicami, na których wciąż mieszkają ludzie. Na przełomie III i IV wspomniany władca urządził sobie w Splicie rezydencję, w której spędził ostatnie lata życia. Dziś jest ona prawdziwym symbolem miasta, które koniecznie trzeba zobaczyć! 

Złota brama

Do Starego Miasta w Splicie prowadzą 3 zachowane do dzisiaj z 4 oryginalnych bram: Złotej, Srebrnej, Żelaznej i Brązowej (ta nie została zachowana). Pierwsza, najważniejsza  z nich prezentuje się iście królewsko, nawet jeśli zdobienia, od których wzięła nazwę, nie zachowały się.

Świątynia Jowisza

Jowisz, odpowiednik greckiego Zeusa był darzony wielką czcią zwłaszcza przez władców rzymskich. Nic więc dziwnego, że ta okazała budowla zachwyca zwiedzających do dziś. Zwraca uwagę także posąg sfinksa, będący wyrazem fascynacji starożytnym Egiptem.

Promenada

Promenada zwaną Rivą jest prawdziwym centrum życia społeczności Splitu. Ciągnące się przy wodzie palmy, lokalne sklepiki i wiele malowniczych miejsc do odpoczynku tworzą niezwykły śródziemnomorski klimat.

promenada w Splicie

Katedra św. Dujama

Dujam był męczennikiem, który zginął z polecenia Dioklecjana będącego prześladowcą chrześcijan. Katedra była pierwotnie mauzoleum tego drugiego, ale paradoksalnie to Dujam ostatecznie spoczął w jego progach. Ta okazała budowla jest punktem obowiązkowym każdej wycieczki!

Najlepsze plaże Splitu

Split okalają niezrównane plaże, warto odwiedzić jak najwięcej z nich. Najpopularniejszą jest położona blisko centrum plaża Bačvice. Uważana za najpiękniejszą, za to kamienistą jest Kašjuni. Ježinac i Firule to kolejne świetne propozycje, ta druga sprawdzi się zaś wspaniale w przypadku rodzin z dziećmi.

Co warto zwiedzić w okolicy Splitu

Okolice Splitu obfitują w jeszcze więcej ciekawych miejsc! Wśród nich prym wiodą ruiny starożytnej miejscowości Salona, w której przyszedł na świat Dioklecjan. Są one niezwykle obszerne więc warto zarezerwować sobie na zwiedzanie sporo czasu. Równie ciekawym miejscem będzie położona malowniczo w górach Twierdza Klis. Koniecznie warto też wybrać się do miasta Kaštela podzielonego na kilka mniejszych miejscowości, każda z nich wyróżnia się niezwykłym fortyfikacjami. Na pewno zaś ani w Splicie ani w okolicach nie sposób się nudzić!

Pasjonatka podróży i słowa pisanego. Lubię ładne miejsca, ładne rzeczy i smaczne jedzenie. Pisze przede wszystkim o tym co mnie spotyka i co według mnie może zainteresować inne kobiety.