Czy ktoś zauważył, że ludzie w Polsce coraz częściej unikają rozmów? Coraz więcej osób wybiera pisanie sms-ów od dzwonienia, a przecież, podczas rozmowy telefonicznej w minutę można przekazać więcej informacji. Praktycznie każdemu zdarzyło się nie odbierać telefonu od znajomego, bo nie będzie o czym rozmawiać i lepiej napisać wiadomość, nad którą można zastanowić się parę minut.
Takie problemy pokazują, że Polacy mają problem ze small talkiem. Jest to w pewien sposób uwarunkowane tym, że wolimy od razu przejść do meritum sprawy, nie posiadamy zbyt obszernej wiedzy na różne tematy, a także lubimy poruszać tematy kontrowersyjne jak polityka czy religia. Jednak opanowanie do perfekcji small talku może przydać się w wielu sytuacjach i warto z niego korzystać.
Small talk uczy nas, o czym możemy rozmawiać
Spis treści
Small talk jest to po prostu luźna rozmowa. Nie trzeba w trakcie niej poruszać ważnych tematów, bo jest ona niezobowiązująca. Nie wolno nikomu, podczas niej przekonywać kogoś do pewnych stwierdzeń i jest to taka gra wstępna. Po niej istnieje możliwość przejścia do ważniejszych tematów, jednak zaczynając rozmowę nie warto od razu przechodzić do sedna swojej intencji. Taka rozmowa ma za zadanie przygotować grunt pod poważniejsze tematy, a także przede wszystkim umilić czas.
Brak tematów do rozmowy można najczęściej zauważyć, gdy spotyka się kogoś nieznajomego np. podczas spaceru z psem, wesela, gdy usiądzie się obok nieznajomych, podrywania drugiej osoby. Small talk jest bardzo ważny, ponieważ pozwala podtrzymać rozmowę z obcym człowiekiem. Nawet gdy dwie osoby załapią temat do rozmowy i wszystko idzie w dobrym kierunku to w pewnym momencie się on skończy i czasami nastaje cisza. W tym momencie small talk wkroczy do akcji i pomoże w kontynuacji.

Przykładowe tematy do rozmowy
Ten sam small talk można wykorzystywać w wielu sytuacjach, jednak lepiej robić to do osób, które siebie nie znają. Tym sposobem będzie można sporo ćwiczyć, a w jednym temacie będzie się mistrzem. Rozpoczynając rozmowę można opisać swoje zainteresowania i opowiedzieć parę słów o sobie, ponieważ druga osoba może dopowiedzieć coś i już wytworzy się pewien temat do rozmowy. Najlepiej jest jak najczęściej trenować ze small talku, bo przyda się on w wielu sytuacjach. Poniżej znajduje się lista tematów, które można poruszyć, podczas niezobowiązującej rozmowy.
- Pogoda – temat ten jest poruszany przez wszystkich i jest on dość krótki, jednak może przydać się w trakcie podtrzymywania rozmowy
- Hobby i zainteresowania (lepiej nie zagłębiać się w ten temat i nie wymądrzać się) – nic tak nie łączy, jak wspólne pasje i zainteresowania, wiec warto o nich rozmawiać
- Wiadomości z życia codziennego – najlepiej jeśli będą one pozytywne, niezwiązane z polityką i religią
- Praca – warto wspomnieć coś o swojej pracy i skupić się na jej pozytywach
- Sport – temat skierowany raczej do mężczyzn, bo który z Panów nie interesuje się piłką nożną?
- Urlop i wyjazdy – warto polecić kraj, który się odwiedziło i opisać co się tam widziało
- Zadawanie pytań rozmówcy, które nie będą uznane za wścibskie – sprawy intymne i indywidualne lepiej zostawić na dalszy ciąg rozmowy, można tutaj zapytać o tematy ogólne jak np. muzyka, które słucha rozmówca.