jak się ubrać do teatru
Lifestyle

Jak się ubrać do teatru?

Teatr w dzisiejszych czasach nie jest tak popularna formą spędzania wolnego czasu jak kino czy koncerty. Ale dlaczego? Przecież jest tyle możliwości, rodzajów sztuk i teatrów. Często problem wynika z tego że ludzie nie wiedzą jak się na taką okazję ubrać. Twierdzą że nie posiadają w swoich garderobach odpowiednich stroi. Jakiś czas temu wybrałam się ze znajomymi na świetną sztukę z komediowym luźnym przesłaniem, lecz zanim doszło do przedstawienia pojawił się wielki problem co na siebie włożyć.

Strój wieczorowy nie jest obowiązkiem

Sztuka na której byłam, jest komedią i nie wyobrażam sobie śmiać się do rozpuku jak to właśnie wyglądało w wykwintnej sukni do ziemi, w eleganckich butach i idealnie dopasowanych dodatkach.

Teraz nawet na sztuki bardziej poważne czy dramatyczne nie wybrałabym takiego stroju. W dawnych czasach teatr był miejscem tylko dla wybranych, elity, dla tych których było stać na piękne wieczorowe suknie i fraki. W dzisiejszych czasach teatr stał się bardziej powszechną i dostępną formą rozrywki, dlatego też strój może być mniej wyniosły i sztywny. Nikt ze sceny nie będzie wymagał od Ciebie takiego stroju.

strój do teatru
ma być elegancko ale nie sztywno 😉

Teatralny dress code

We współczesnym teatrze obowiązuje raczej luźny dress code. Musimy jednak zachować podstawowe zasady, po pierwsze żeby samemu czuć się dobrze i swobodnie, a po drugie by wyrazić szacunek do miejsca i aktorów. Kilka moich rad które sama zastosowałam i przekazałam moim znajomym, dzięki czemu bawiliśmy i czuliśmy się w teatrze świetnie.

Unikaj dżinsów, wybierz klasyczne spodnie. Jeśli decydujesz się na ubiór spódnicy zwróć uwagę by nie była krótsza niż przed kolano, ołówkowa czy trapezowa będzie tu pasowała najlepiej. Góra naszego stroju nie powinna być zbyt skąpa, unikajmy dużych dekoltów czy bluzek na ramiączkach, dobrze będą wyglądać koszule czy bluzki w stonowanych kolorach. Gdy twój wybór padnie na sukienkę dobrze by było wybrać taką o prostym kroju. Buty też są ważnym elementem stroju. Letnie buty typu klapki czy sandały całkowicie nie wpisują się w teatralny dress code.Została jeszcze kwestia nakrycia wierzchniego. Najlepiej jakby to była marynarka albo żakiet. Zdecydowanie unikajmy sportowej odzieży

Strój do teatru dla panów

Mężczyźni też mają problem z wyborem stroju do teatru. Oni również powinni trzymać się określonych zasad, lecz w ich przypadku jest to zdecydowanie łatwiejszy wybór. Koszula i spodnie to ich klasyczny ubiór, a na wyjście do teatru nie wiele więcej trzeba. Oczywiście można wybrać bardziej elegancką formę pełnego garnituru, ale w ich przypadku jest to tak samo prosty wybór, najczęściej w swoich garderobach posiadają jedną albo dwie opcje tego stroju. Koszula, nie ważne z jakim kołnierzykiem, ważne żeby to była koszula najlepiej w stonowanych kolorach, klasyczna biel lub błękit. Wyjściowe, eleganckie buty i gotowe.

Natalia
Studentka dziennikarstwa, którą fascynuje temat souvivre vivre. Szeroko pojętą kulturę cenię ponad wszystko - nawet wyżej niż jedzenie! Serio, romantyczną kolacje bez mrugnięcia okiem wymieniłabym na spektakl teatralny. Niepoprawna marzycielka i uzależniona netflixoholiczka.