Lifestyle

Ikigai – szczęście po japońsku i po mojemu

I żyli długo, długo i szczęśliwie… Znasz to, prawda? Kończy się tak każda bajka, którą pamiętasz z dzieciństwa, i którą być może czytasz teraz swojemu dziecku. Długie i szczęśliwe życie w zdrowiu jest tym, czego pożądamy najbardziej. Czy wiesz, że Japończycy opracowali zasady, które w tym pomagają?  Tak, dobrze widzisz! Opowiem Ci dzisiaj o tym, jak żyć długo i szczęśliwie.

Filozofia życia według Ikigai

Ikigai to filozofia szczęścia, która powstała najprawdopodobniej na wyspie Okinawa. Okinawa jest słynna na całym świecie nie tylko z powodu fantastycznych plaż i bogatej fauny i flory. Na wyspie żyje… najwięcej stulatków na całym świecie. Obywatele Okinawy cieszą się długim i szczęśliwym życiem, ponieważ praktykują filozofię Ikigai. Zacznijmy od nazwy, ponieważ kryje ona w sobie kwintesencję wszystkiego, co jest ważne, żeby szczęśliwie żyć. “Iki” po japońsku oznacza “życie”, natomiast “gai” to “powód” albo “wartość”.  Filozofia Ikigai to inaczej nauka zajmująca się powodem i wartością naszego życia. Sensowne życie to takie, w którym żyjemy świadomie, nie tracąc z oczu naszego celu i kierując się pewnymi zasadami.

Ikigai – zasady

Żeby realizować filozofię Ikigai, trzeba odpowiedzieć sobie na cztery proste pytania.

1. Co kochasz?

2. Czego potrzebuje od Ciebie świat?

3. Za co mogą Ci zapłacić?

4. W czym jesteś naprawdę dobra?

Życie zgodnie z Ikigai to odnalezienie siebie w centrum tych czterech obszarów. Inaczej mówiąc, będziesz szczęśliwa tylko wtedy, kiedy będziesz w stanie robić to, co kochasz i w czym jesteś dobra, ale tak żeby zrobić przy tym coś dla świata i otrzymać za to wynagrodzenie. Zastanów się chwilę nad tym. W jakim jesteś teraz miejscu? Czy nie jest przypadkiem tak, że wykonujesz potrzebny dla świata zawód i dostajesz za niego pieniądze ale… nie kochasz tego, co robisz? Albo może jest inaczej – kochasz to, co robisz i jest to potrzebne lecz nie dostajesz za to pieniędzy? Zasady ikigai brzmią na pierwszy rzut oka banalnie, jednak trzeba zostawić sobie chwilę na refleksję, ponieważ nie osiągniesz szczęścia, jeżeli nie znajdziesz między nimi wspólnego mianownika.

Ikigai – jak żyć szczęśliwie?

Mieć pracę, która daje nam spełnienie – to przede wszystkim. To nadaje życiu sens. Japończycy  stosują jeszcze inne zasady Ikigai, które sprawiają, że każdy dzień jest dla nich cenny i wartościowy. Ikigai jest filozofią wdzięczności i refleksji. Powinnaś żyć powoli, czując wdzięczność za każdą przeżywaną chwilę. Nie przejadaj się. Nie żartuję! Jedna z zasad Ikigai mówi o tym, żeby wstawać od stołu, kiedy czujesz się najedzona w maksymalnie 80%. Brzmi trochę jak porady na stronach dietetycznych, prawda? To tylko dowód na to, że zasady Ikigai są uniwersalne. Otaczaj się dobrymi ludźmi i poświęć czas na poznawanie ich – pamiętaj, że nie żyjesz na świecie sama. Bądź wrażliwa na przyrodę, pozostań z nią w kontakcie. Obcowanie z naturą da Ci więcej radości, niż myślisz. Czy czujesz się zaskoczona? Nasze życie, powierzchowne i pełne pośpiechu pozwala nam zapomnieć o tym, co teoretycznie jest oczywiste. Spraw, żeby zasady Ikigai towarzyszyły Ci codziennie, a ja obiecuję, że będziesz żyć długo i szczęśliwie.

Kasia
Pasjonatka podróży i słowa pisanego. Lubię ładne miejsca, ładne rzeczy i smaczne jedzenie. Pisze przede wszystkim o tym co mnie spotyka i co według mnie może zainteresować inne kobiety.