Uroda

Siwe włosy to nic strasznego!

Nigdy nie zapomnę dnia, w którym stanęłam przed lustrem i zauważyłam swój pierwszy siwy włos. Emocje, jakie to we mnie wywołało były nie do opisania. Trzeba podkreślić, że miałam wtedy 16, albo 17 lat. Moje koleżanki dziwnie na mnie patrzyły i namawiały mnie, żebym go wyrwała. Mam włosy o kolorze ciemnego blondu, więc włos całkiem mocno odznaczał się od całej reszty. W dodatku był grubszy niż wszystkie i bardziej odstawał. Miałam świadomość tego, że problem siwienia jest raczej nieunikniony i dosięgnie każdego z nas na różnych etapach życia. Zastanawiałam się tylko, dlaczego mój pojawił się tak wcześnie???

Dlaczego włosy siwieją?

Powodów siwienia włosów może być wiele, a jednym z nich są geny – tak jak było w moim przypadku. Po rozmowie z mamą dowiedziałam się, że ona w moim wieku też zaczęła siwieć i przez długi czas miała we włosach siwy kosmyk, który powiększał się wraz z wiekiem.

Proces siwienia u każdej osoby postępuje w podobny sposób jednak przychodzi w różnym czasie. Zmiany zachodzą bezpośrednio w cebulkach włosów. Melanocyty, czyli komórki, które produkują pigment w naszych włosach wraz z wiekiem osłabiają się i pod wpływem zaburzeń w funkcjonowaniu nie nadążają w wytwarzaniu barwnika. Z wiekiem oraz innymi czynnikami zewnętrznymi – ten proces przyspiesza się i jest już nieodwracalny… niestety. Siwienie możemy rozróżnić na dwa rodzaje:

  • siwienie ogólne – jest to naturalny proces, który postępuje wraz z upływem lat, u osób w średnim wieku (35-50). Tempo dziedziczenia dziedziczy się rodzinnie, tak jak było w moim przypadku.
  • siwienie przedwczesne występuje u młodych osób, najczęściej z powodu stresu, szybkiego tempa życia, przemęczenia, czy zażywania silnych leków.

Czy siwe włosy w młodym wieku są powodem do wstydu?

Siwienie włosów to absolutnie naturalna sprawa. Trzeba to zaakceptować lub tak jak było w moim przypadku pozbyć się problemu. Oczywiście nie da się cofnąć siwienia, natomiast istnieje wiele sposobów na jego przykrycie. Na rynku jest masa szamponów z barwnikami i naturalnych farb do włosów. Zawsze można przykryć siwiznę kolorowymi opaskami, kapeluszami i kaszkietami, natomiast dla komfortu najlepiej jest je po prostu wyrwać. Mitem są plotki, że na ich miejscu wyrosną nowe i w większej ilości. Procesu siwienia nie jesteśmy w stanie zatrzymać, a z roku na rok liczba siwych włosów będzie się tylko zwiększać.

Jeśli nasze włosy siwieją przedwcześnie powinnyśmy zwrócić szczególną uwagę na przyczyny, które mogły to spowodować. W moim przypadku była to wina genów, jednak bardzo często jest to oznaka różnych poważnych chorób i stresu.

Czy istnieje lek na siwienie włosów?

Niestety naukowcy nie opracowali jeszcze leku na starzenie się. Za to na rynku można dostać całą paletę barw farb do włosów o zróżnicowanym składzie. Dla osób młodych polecana jest naturalna farba np. henna, która w delikatny sposób odbarwi nasz włos – bez uszkadzania go.

Kasia
Pasjonatka podróży i słowa pisanego. Lubię ładne miejsca, ładne rzeczy i smaczne jedzenie. Pisze przede wszystkim o tym co mnie spotyka i co według mnie może zainteresować inne kobiety.