Różnego rodzaju alergie dotykają zarówno dorosłych jak i dzieci w każdym wieku. Mogą one pojawić się nagle i zostać wywołane przez czynnik, który do tej pory nie powodował u nas żadnych dolegliwości. Ich konkretne objawy uzależnione są od alergenu i rodzaju alergii. Jakie najczęściej występują? Podpowiadamy.
Rodzaje alergii
Spis treści
Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje alergii, które są uzależnione od tego, w jaki sposób czynnik alergizujący miał kontakt z naszym organizmem. Pierwszym z nich są alergie wziewne, kiedy alergeny dostały się do organizmu z wdychanym powietrzem. Kontaktowe z kolei objawiają się w postaci atopowego zapalenia skóry, najczęściej po zetknięciu się z substancją alergizującą.
Ostatnim rodzajem są alergie pokarmowe, gdy alergeny dostają się do organizmu wraz ze spożywanym jedzeniem. Mogą one powodować zarówno objawy ze strony układu pokarmowego, jak i skórnego. Nierzadko są oddalone w czasie i mylone na przykład z niestrawnością.
Objawy alergii ze strony układu oddechowego
Typowe objawy alergii ze strony układu oddechowego to cieknący katar, zatkany, swędzący nos, spływanie wydzieliny po tylnej strony gardła, a także kichanie. Mogą im towarzyszyć dolegliwości ze strony oczu tak jak łzawienie i zaczerwienienie spojówek. U osób cierpiących na astmę oskrzelową dodatkowo pojawia się kaszel, duszność i świszczący oddech.
Tego typu objawy zazwyczaj spowodowane są przez alergeny wziewne. Zalicza się do nich na przykład pyłki roślin, zwłaszcza sezonowych, zarodniki grzybów, roztocza kurzu domowego, a także naskórek zwierząt.
Objawy alergii ze strony układu pokarmowego
Objawy alergii ze strony układu pokarmowego to zazwyczaj nudności, wymioty, ból brzucha i biegunka. Dodatkowo może towarzyszyć im atopowe zapalenie skóry u dzieci, a także pokrzywka i nieżyt nosa. Tego typu objawy u najmłodszych najczęściej spowodowane są przez alergię na białko mleka krowiego.
U dorosłych z kolei alergie pokarmowe wywołują niektóre rośliny, takie jak orzeszki ziemne, soja, pszenica czy gluten, a także składniki pochodzenia zwierzęcego takie jak mleko krowie, jaja, ryby czy skorupiaki. Żeby ustalić przyczynę naszych dolegliwości, warto udać się do alergologa, który wykona specjalne testy.
Objawy skórne alergii
Silny świąd, suchość skóry, a także wyprysk to typowe objawy skórne alergii. Ich przyczyną zazwyczaj jest kontakt z czynnikiem alergizującym znajdującym się na przykład w kosmetykach, chemii domowej, ale także w produktach spożywczych.
Alergia kontaktowa może doprowadzić do różnorodnych zmian skórnych takich jak owrzodzenia, pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym, rumień, grudki, strupy, a także do obrzęku skóry. Osoby ze skłonnością do tego typu objawów powinny więc unikać kontaktu z domowymi środkami czystości a do pielęgnacji ciała stosować jedynie przebadane dermatologicznie produkty hipoalergiczne.
Ogólne objawy alergii
Objawy alergii mogą dotyczyć niemal wszystkich regionów naszego ciała, a nie tylko nosa, oczu, skóry i przewodu pokarmowego, ale nawet układu nerwowego w postaci migreny i nadpobudliwości. Kontakt z alergenem może wywołać również gorączkę, a nawet wstrząs anafilaktyczny.
Wstrząs anafilaktyczny to stan w którym może dojść do nagłego spadku ciśnienia, zwiększenia częstotliwości tętna krwi, utraty przytomności, duszności, nudności biegunki i wielu innych objawów, które mogą zagrażać naszemu życiu. Wymaga on interwencji lekarskiej i podania specjalnych leków. Należy być świadomym, że nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego na czynniki, które do tej pory nie wywoływały u nas żadnych dolegliwości, może pojawić się zawsze.