pismo o podwyżkę
Lifestyle

Pismo o podwyżkę – czym jest i jak je napisać?

Kiedy ciężko pracujesz i wykraczasz poza zakres obowiązków lub osiągasz lepsze wyniki niż Twoi koledzy to naturalne jest, że chcesz podwyżki. U mnie tak było, czułam się niedoceniania przez swojego pracodawcę. Jednak myśl o rozmowie w spawie podwyżki była dla mnie bardzo stresująca. Dlatego też zdecydowałam się na złożenie pisma w tej sprawie. Borykałam się z pytaniami, kiedy zwrócić się do szefa, o co poprosić i co zawrzeć w piśmie.

Kiedy należy przygotować pismo o podwyżkę?

Najdłużej zastanawiałam się kiedy powinnam złożyć pismo o podwyżkę. Dowiedziałam się, że w ciągu roku, jest kilka takich momentów, które stwarzają dobre podłoże by złożyć taką aplikacje. Oczywiście nigdy nie będzie idealnego momentu i nie musisz czekać na coroczną weryfikację wynagrodzenia, możesz w każdej chwili poruszyć ten problem. Badania jednak wykazały, że szefowie lub menadżerowie chętniej zgadzają się na podwyżki, kiedy takie pismo dostaną: po zakończeniu udanego projektu, w który byłeś zaangażowany, kiedy Twój pracodawca ogłasza pozytywne wyniki finansowe. Warto podanie złożyć kiedy Twoja umowa wygasa, a firma chce ją przedłużyć oraz kiedy Twój kierownik prosi Cię o przyjęcie większej odpowiedzialności. Warto wybrać względnie spokojny czas w harmonogramie szefa. Najgorsze chwile, aby poprosić o podwyżkę to: po słabych wynikach finansowych lub utracie ważnego kontraktu, po ogłoszeniu przez firmę zawieszenia płatności lub rekrutacji. Złym momentem będzie również poniedziałek rano lub szczególnie pracowity okres w kwartale albo piątkowe popołudnie, kiedy szef zastanawia się nad weekendem. Ja zdecydowałam się przygotować takie pismo, gdy z sukcesem zakończyliśmy projekt nam którym bardzo ciężko pracowałam.

Jak napisać podanie o podwyżkę?

Planowanie i przygotowanie są kluczowe, gdy piszesz podanie o podwyżkę. Gdy piszesz podanie o podwyżkę, musisz przekonać swojego pracodawcę, że Twój wkład w pracę firmy jest warty więcej niż zwykła roczna podwyżka wynosząca średnio dwa-cztery procent. Podanie o podwyżkę przede wszystkim powinno być uprzejme i rzeczowe. Jest trochę jak pisanie CV kiedy starasz się o nową pracę. Najważniejsze aby zawrzeć w nim wszystkie argumenty, przemawiające na naszą korzyść. W takim podaniu warto podkreślić staż pracy, osiągnięcia, swoje umiejętności oraz wkład w rozwój firmy. Na koniec naszego podania należy przypomnieć pracodawcy, ile wynosi nasze obecne wynagrodzenie. Aplikując o podwyżkę, trzeba liczyć się, że może zostać ona odrzucona dlatego dobrze jest podkreślić w niej, że nawet jeśli się to stanie nie zmieni to Twojego stosunku do pracy, ani do wykonywanych obowiązków. Moje podanie napisane w ten sposób zostało pozytywnie rozpatrzone.

jak napisać podanie o podwyżkę
mniej więcej tak wtedy wyglądałam
Pasjonatka podróży i słowa pisanego. Lubię ładne miejsca, ładne rzeczy i smaczne jedzenie. Pisze przede wszystkim o tym co mnie spotyka i co według mnie może zainteresować inne kobiety.