produktywność
Lifestyle

Jak być bardziej produktywnym?

Z pewnością każdemu z nas zdarzyło się, że nie dawał z siebie stu procent. Niezależnie od tego, czy chodziło o spełnienie zawodowe, czy obowiązki domowe- dało się odczuć niedosyt. Uczucie braku zaangażowania przeradza się w gorszy humor i brak motywacji do pracy. Czy da się jednak to poprawić? Co zrobić, aby mieć więcej chęci i z przyjemnością spełniać powierzone nam obowiązki, a także jak prawidłowo podchodzić do swojej pracy tak, aby stała się ona pasją, której oddajemy się z uśmiechem na twarzy? Na te pytania z chęcią odpowiem w poniższym artykule, ponadto chętnie zaproponuję 7 nawyków, które pomagają zwiększyć produktywność. Zapraszam do czytania!

Produktywny, czyli jaki?

Produktywność ukazuje się na wiele sposobów. Są dni, w które jesteśmy w stanie przenosić góry i każde powierzone zadanie idzie nam jak z płatka. Zdarza się też czasem tak, że zwykłe wstanie z łóżka i odbycie porannej toalety jest niekończącą się katorgą wymagającą ogromnego zaangażowania. I co tu zrobić, kiedy w domu czeka na nas mąż i dzieci, a w pracy szef wymaga nierealnych rzeczy?

Niezależnie od naszego nastroju, motywacji i chęci działania musimy wiedzieć, że doba ma jedynie 24 godziny. Aby je w pełni wykorzystać już od samego początku dnia ustalić sobie jasny grafik obowiązków, które mamy zrealizować. Produktywność to przede wszystkim chęci do działania i pozytywne nastawienie myślowe. Jeśli każde zadanie będziemy traktować jako niemożliwe do spełnienia to szybko stracimy zapał i zapadniemy się pod stos piętrzących się rzeczy do zrobienia.

Czy produktywność przydaje się wyłącznie w pracy?

Choć najczęściej to w naszym miejscu pracy musimy wykazywać się największym zaangażowaniem, warto pamiętać, że produktywność także jest niezastąpiona w domowych obowiązkach. Twoi współlokatorzy szybko odczują brak dobrego humoru i motywacji do pracy, przez co możesz stworzyć niespokojną atmosferę i wywołać niepotrzebną sprzeczkę. Najważniejsze w byciu produktywnym jest posiadanie świadomości, że jesteś najlepsza w tym, co robisz, a w oczach swojej rodziny i znajomych występujesz jako superbohaterka nie bojąca się żadnych wyzwań!

produktywny
notes jest narzędziem wręcz niezbędnym przy podnoszeniu swojej produktywności

W przypadku gorszego dnia warto spojrzeć na swoje obowiązki z przymróżeniem oka. Mamy ugotować obiad? To nie musi być od razu kaczka z jabłkami! Równie dobrze sprawdzi się porcja frytek z rybą. Planowałaś umyć okna tego dnia? A czemu nie zrobić tego jutro, czy nie zaangażować do pracy całej rodziny? Wspólne sprzątanie nie tylko przebiega szybciej, ale także radośniej! Pozwól dzieciom się wykazać i sama odpocznij śmiejąc się radośnie!

7 nawyków, które pozwolą Ci zwiększyć swoją produktywność

Skoro już wiemy, że nasze nastawienie i dobry humor są zależne od tego, jak bardzo produktywne będziemy to teraz zastanówmy się co zrobić, kiedy brakuje nam chęci i zapału. Przede wszystkim…:

1. Nie odkładaj na później – zacznij działać!

Myślisz ile rzeczy masz jeszcze do zrobienia, a następnego dnia czekają na Ciebie nowe obowiązki? Bierz się do roboty teraz! Im szybciej zaczniesz, tym szybciej skończysz, a po robocie będziesz mogła z dumą sobie powiedzieć „Wow, dałam radę!”.

2. Pomyśl, w którym momencie dnia dajesz z siebie najwięcej

Poranki to Twój konik? A może lubisz pracować popołudniami, bądź jesteś nocnym Markiem? Zastanów się o jakiej porze dajesz z siebie najwięcej i wykorzystaj ten czas na najtrudniejsze obowiązki. Dzięki temu wszystkie zadania będziesz spełniała lekko i z uśmiechem na twarzy

3. Przygotuj sobie grafik

O planowaniu swojego dnia z samego rana wspomniałam już wcześniej. Zapisanie wszyskich niezbędnych obowiązków na jednej kartce sprawi, że z łatwością będziesz wypełniała każdy punkt. W końcu czy może być coś przyjemniejszego, od skreślania kolejnych wykonanych zadań na swojej liście?

4. Nie daj się rozproszyć

Skupiasz się na jednym zadaniu, ale zewsząd atakują Cię rozpraszające bodźce? Wyeliminuj je! Jeśli Twój sąsiad właśnie zaplanował koszenie trawy, kiedy Ty masz do skończenia ważny projekt to zamknij okno i spróbuj włączyć cichą, przyjemną muzykę. To z pewnością pomoże w skupieniu i konkretnym przyłożeniu się do swojej pracy.

produktywnie
media społecznościowe to główny rozpraszacz w dzisiejszych czasach

5. Ustał priorytetowe zadania

Swoje codzienne obowiązki warto podzielić na kategorie : Ważne; Nieważne; Pilne: Niepilne. Dzięki temu sama zobaczysz, że zakończenie projektu, na który masz jeszcze tydzień, nie jest tak ważne jak przygotowanie kolacji dla zapowiedzianych znajomych na dzisiejszy wieczór. Taki zabieg z pewnością poprawi Twój sposób działania w ciągu dnia i pozwoli zapanować nad otaczającym Cię światem.

6. Realizuj podobne zadania jedno- po drugim

Czasami zdarza się tak, że musimy wykonać wiele rozmów telefonicznych jednego dnia. Najlepiej załatwić sprawy od razu! Jeśli nie przepadasz za konwersacjami telefonicznymi to lepiej wykonaj je wszystkie od razu- dzięki temu będziesz już miała z głowy ten nieprzyjemny obowiązek. Podobnie jest ze sprzątaniem mieszkania- nie rozdzielaj mycia czy odkurzania podłogi na każde pomieszczenie osobno- umyj wszystkie na raz, a przekonasz się jak wiele czasu możesz zaoszczędzić.

7. Zapracowani ludzie to Twoi przyjaciele!

Widzisz jak inni każdego dnia z chęciami i zaangażowaniem przykładają się do swoich obowiązków? Z pewnością nie chcesz być od nich gorsza! Realizuj zadania z równie dużą pasją, a już w krótkim czasie przekonasz się, że jest to prostsze niż myślałaś!

Oto 7 rad, które sprawią, że będziesz bardziej produktywna i zaangażowana zarówno w życie prywatne jak i zawodowe. Mam nadzieję, że pomogłam Ci wypracować taki sposób działania, który świetnie sprawdzi się na co dzień! Pamiętaj. Jesteś niezastąpiona w swoich obowiązkach i wszystko robisz perfekcyjnie. Jeśli napotkasz w życiu jakąś trudność to uśmiechnij się szeroko i powiedz jej „dam radę!” !

Kasia
Pasjonatka podróży i słowa pisanego. Lubię ładne miejsca, ładne rzeczy i smaczne jedzenie. Pisze przede wszystkim o tym co mnie spotyka i co według mnie może zainteresować inne kobiety.