Białe płatki z żółtym oczkiem w otoczeniu zieleni to cechy kolorystyczne rumianku, którego podziwiam co roku rosnącego w przydomowych ogródkach oraz pastwiskach i ugorach bądź przy drogach. Kwiaty rumianku cieszą moje oczy, aromat wypełnia płuca. Oddycham pełną piersią. Z radością zrywam jego koszyczki wczesnym latem i suszę, by mieć z niego pyszną herbatkę. Mogłabym go pić codziennie i wcale by mi się nie znudził.
Dlaczego warto pić napar z rumianku? Właściwości rumianku
Spis treści
Rumianek jest naszpikowany cennymi składnikami, które leczą stany zapalne w naszym organizmie, wpływają na poprawienie wyglądu skóry, rozświetlają ją i łagodzą podrażnienia, znikają dolegliwości gastryczne itp. To najpopularniejsza i bezpieczna roślina lecznicza. Możemy stosować go także u dzieci. Ciekawostką jest, iż rumianek nie tylko leczy ludzi i zwierzęta, ale także rośliny, które rosną w jego pobliżu. W skrócie to cudowne zioło ma działanie następujące:
- przeciwbakteryjne
- przeciwgrzybicze
- przeciwzapalne
- łagodzące oparzenia skóry
- przeciwdepresyjne
- rozkurczowe.
Na co pomaga rumianek?
Miałabym ochotę powiedzieć: NA WSZYSTKO i dla wszystkich. Uwaga! Osoby uczulone na rumianek muszą z niego zrezygnować.
Jestem tą szczęściarą, że żaden składnik rumianku nie wywołuje we mnie żadnego uczulenia. Jeśli Ciebie też ta roślina nie uczula, czytaj dalej.
Rumianek złagodzi bóle żołądkowe, poprawi perystaltykę jelit, zniweluje wzdęcia i odbijanie, pomoże zapanować nad mdłościami. Niemowlęta, które mają kolkę, warto poić naparem z rumianku, co pomoże wyprowadzić z jelit zalegające gazy. Niejadki powinny pić rumianek, dzięki temu nabiorą chęci na spożywanie posiłków. Przy wrzodziejącym zapaleniu jelit oraz chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy koszyczki rumianku wchodzą w skład mieszanek ziołowych do leczenia tych objawów. Podczas choroby gardła i migdałków, zapaleniu dziąseł, ropniach, nadżerkach na śluzówkach warto płukać jamę ustną herbatką rumiankową o nieco bardziej stężoną niż ta, którą używamy do picia. Płukanie jest całkowicie bezpieczne. Nie ma obawy, że coś się złego stanie, gdy przez przypadek taką płukankę połkniemy. W żylakach odbytu stosujemy nasiadówki rumiankowe. Ropiejące oczy szybko pozbędą się tego problemu, jeżeli będziemy je przemywać gazikiem nasączonym naparem z rumianku. Kąpiele w odwarze z rumianku łagodzą stany zapalne skóry, odparzenia, infekcje. Przemywanie twarzy trądzikowej naprzemiennie z bratkiem daje doskonałe rezultaty. Pięknie lśnią włosy po płukance z rumianku, lekko też się rozjaśnią, pod warunkiem, że będziemy włosy płukać za każdym razem po ich umyciu.
Picie rumianku przed snem
Po ciężkim dniu stawiam sobie herbatkę rumiankową w filiżance na spodku przy łóżku. Wskakuję pod kołdrę i otwieram książkę. Czytam i sączę aromatyczny złocisty napar. Ach, cóż to za rozkosz na podniebieniu…
Nie słodzę żadnych herbatek ziołowych nawet miodem. Wszelki słodzik zabija smak, czyni herbatkę strasznie mdłą, poza tym traci na swej sile działania, a przecież ma ona wprowadzić mnie w stan relaksu (lub podczas niedomagań zdrowotnych ma pomóc w pokonaniu dolegliwości). Doskonale rozluźniają się moje spięte mięśnie, znika wszelkie napięcie, wraca mi humor i zasypiam spokojnie, a śnią mi się same przyjemne rzeczy. Po wypiciu rumianku koszmarom wstęp wzbroniony!