Znajomość dobrych manier i zasad savoir – vivre jest niezwykle istotna i przydaje się w różnych sytuacjach. Jednak w dzisiejszych czasach, często zdarzają się mniejsze lub większe problemy dotyczące właściwego postępowania. Szczególnie problematyczne okazują się powitania. Polacy witają się podając sobie rękę, jednak ciągle aktualne jest pytanie o to, kto pierwszy powinien ją podać. Nie do końca jasne jest, czy zgodnie z zasadami dobrego wychowania, obowiązek ten przypada mężczyźnie, czy może kobiecie, osobie młodszej, starszej, czy ma to związek z płcią i wiekiem, czy z innymi wytycznymi. Warto zagłębić się w ten temat.
Odwieczna walka płci
Spis treści
Powitania za pomocą podawania ręki rządzą się innymi prawami w świecie biznesu, a innymi w codziennych sytuacjach towarzyskich. Trzeba pamiętać o tym, że w firmie jako pierwsza rękę podaje osoba, która zajmuje wyższe stanowisko. Nie ma tutaj znaczenia, ani wiek ani płeć. Wyjątkiem jest sytuacja, w której osoby witające się piastują takie samo stanowisko. Wtedy obowiązują zasady savoir – wivre typowe dla codziennych sytuacji towarzyskich.
Mężczyźnie rękę powinna podać kobieta, a osobie starszej młodsi. W tej kwestii można zauważyć dwa najpoważniejsze i najczęstsze błędy. Przede wszystkim przedstawicielki płci pięknej, bardzo często czekają, aż to mężczyzn pierwszy wyjdzie z inicjatywą. Niektóre panie, jeżeli już zdecydują się na podanie ręki, podają ją zbyt wysoko, sugerując, że oczekują pocałunku. Jednak nie wszyscy mężczyźni kultywują ten zwyczaj.
Drugi poważny błąd dotyczy panów i jest on nagminny. Mężczyzna podchodząc do grupy mieszanej, podaje rękę tylko przedstawicielom jego płci, przy pominięciu pań. Nieraz zupełnie ignorują wyciągniętą rękę kobiet. Jest to bardzo nieeleganckie i niekomfortowe zachowanie.
Warto także pamiętać, aby nie ściskać ręki za mocno, ale także nie za bardzo lekko. Należy stosować zdecydowany, odważny uścisk dłoni, ponadto nie powinien on trwać zbyt długo.

Całowanie w rękę – relikt dawnych czasów?
Dawniej przy powitaniu panowie całowali kobiety w rękę. Było to przejawem dobrego wychowania, elegancji, szacunku, a w niektórych sytuacjach nawet uwielbienia pięknych niewiast. Z czasem zwyczaj ten zaczął zanikać i dzisiaj można się z nim spotkać stosunkowo rzadko. Mężczyźni nie wiedzą w jakich sytuacjach mogą pocałować dłoń kobiety i czy w ogóle takie zachowanie wypada. Dlatego, warto bliżej przeanalizować to zagadnienie.
Przede wszystkim praktyka całowania rąk wymaga szczególnego wyczucia we wszelkich sytuacjach biznesowych. Nie zawsze spotyka się to tam z pozytywnym odbiorem, wystarczy przeanalizować reakcje kobiet, na pocałunki naszych polityków. Ponadto całowanie po rękach może być niezbyt dobrze przyjęte w przypadku innych kultur, narodowości, a także feministek. Nie powinno się także całować dłoni w rękawiczce, a także nie wykonywać tego gestu pod gołym niebem.
Całowanie w rękę to z pewnością piękna tradycja, którą warto praktykować. Ważne jest jednak, aby nie przesadzić i przy okazji nie wprowadzić kogoś w zakłopotanie.