napiwek
Lifestyle

Napiwki w Polsce – ile i jak dawać?

Napiwek to dodatkowe wynagrodzenie za dobrze wykonaną obsługę, w ten sposób wyraża się zadowolenie klienta. Napiwek ogólnie nie jest obowiązkowy, choć w niektórych krajach w takich jak USA, Tunezja, Turcja, Egipt, Maroko, Anglia, Hiszpania czy Włochy jest niepisanym przymusem obyczajowym. Wynika to z ich kultury. Najczęściej napiwki zostawia się w restauracjach, barach czy kawiarniach by podkreślić zadowolenie z pobytu i obsługi w danym lokalu. W Polsce napiwki są też coraz bardziej popularne i przez to stają się dla polaków problematyczne.

Napiwek – czyli ile dla nas warta jest czyjaś praca

W zależności od wykonanej pracy wysokość napiwku może się różnić, oczywiście wszystko jest kwestią naszej indywidualnej oceny sytuacji, ponieważ nie ma obowiązku zostawiania napiwku i nie ma wyznaczonej kwoty jaka to powinna być. W Polsce najczęściej napiwkami obdarowujemy osoby pracujące w lokalach gastronomicznych i często nie jest on wyrazem zadowolenia z pracy kelnera, ale pokazanie jak bardzo smakował nam zamówiony posiłek. Zdarza się jednak coraz częściej, że napiwki otrzymują nie tylko kelnerzy i barmani. Dostawiają je także dostawcy pizzy, fryzjerzy, kosmetyczki, masażyści, taksówkarze czy obsługa hotelowa. Na ten moment jest to jeszcze dość słaby trend, lecz ciągle się rozwija. W niektórych krajach i kulturach między innymi w Korei Południowej, Japoni, Chinach czy Finlandi można się spotkać z odmową przyjęcia napiwku.

ile napiwku
napiwek służy do wyrażenia naszej wdzięczności za miłą obsługę i dobry posiłek

Ile napiwku powinno się zostawiać?

Nie ma nigdzie ustalonej stawki napiwku jaki powinniśmy zostawić. Wszystko zależy od twojego poziomu zadowolenia. W różnych krajach przyjęto pewne normy, do których Polacy powoli zmierzają. Zależnie od kraju, klasy lokalu i wartości rachunku napiwek wynosi od 5 do 25 procent ceny za usługę. Często zdarza się też, że napiwek to po prostu wysokość rachunku zaokrąglona w górę do tak zwanej równej sumy. Czyli jeżeli nasz rachunek wyniósł na przykład 43 złote, a my zostawiamy 50 złotych to 7 złotych trafia do kieszeni kelnera, który nam usługiwał. W Polsce jednak w tym momencie najczęściej jest to 10 procent wartości rachunku. Napiwek często też zależy od czasu jaki ktoś nam poświęcił. Jeżeli jesteśmy w restauracji 20 min zostawimy zdecydowanie mniejszy napiwek niż jak byśmy spędzili w niej 3 albo 4 godziny. Pamiętaj, że to ile i czy w ogóle zostawisz napiwek zależy tylko od Ciebie. Możesz też zaskoczyć kelnera czy kelnerkę jak Charlie Lang granego przez Nicholasa Cage w kultowej romantycznej komedii „Dwa miliony dolarów napiwku” wysokością pozostawionego napiwku.

Skarbonka na napiwki

Najczęściej napiwki dostają kelnerzy poruszający się pomiędzy stolikami i mający bezpośredni kontakt z klientami. W większości przypadków są one zostawiane po zapłaceniu rachunku na stoliku przy którym siedzieliśmy. Często jednak w lokalach gastronomicznych takich jak restauracje, bary czy kawiarnie przy kasie stoi skarbonka z podpisikiem „napiwki”. Nie rzadko zastanawiamy się jak to działa. Jeżeli skarbonka ta jest przeznaczona dla wszystkich pracowników, najczęściej po zakończonej zmianie, jest ona podliczana i dzielona na wszystkich pracowników sali po równo. Zdarza się również że osoba która stoi za kasą czy kelnerzy ozdabiają swoje skarbonki ciekawymi i zabawnymi tekstami by zachęcić klientów do wrzucenia napiwku. Jest to dobry sposób na pozostawienie napiwku ponieważ w ten sposób klient nie czuje się oceniany i skrępowany pozostawiając jaką kwotę. Jest to bardziej anonimowe i przez to jesteśmy w stanie częściej zdecydować się na pozostawanie nawet niewielkiej sumy pieniędzy.

Pasjonatka podróży i słowa pisanego. Lubię ładne miejsca, ładne rzeczy i smaczne jedzenie. Pisze przede wszystkim o tym co mnie spotyka i co według mnie może zainteresować inne kobiety.