co jesc na kolacje
Zdrowa kuchnia

Co należy jeść przed snem?

Czy zdarza Ci się przed snem czuć się ciężko i nie możesz przez to zasnąć? Godzinami kręcisz się z boku na bok nie wiedząc co się dzieje. Ja w ostatnim czasie miałam z tym problem i zauważyłam pewną zależność. Więc zaczęłam zgłębiać tematykę i chciałabym się z wami tym podzielić. Istnieje wiele różnych teorii na temat tego co powinno się jeść przed snem by szybko zasnąć i mieć dobry sen przez całą noc. Po analizie i przetestowaniu kilku działań, mam dla was wyniki. Najczęściej słyszy się by unikać ciężko stawnych i bogatych w cukier potraw przed snem. Czy to prawda ?

Co jeść na kolacje?

Może was zdziwić ile potraw i produktów, uznawanych przez ogół jako śniadaniowe, dających dużo energii na cały dzień, bogatych w węglowodany sprawdzi się równie dobrze na kolację. Jednym z takich przykładów jest banan. Choć powszechnie uważany za źródło energii, zawiera w swoim składzie równie dużo magnezu, który rozluźnia mięśnie, a także zawiera serotoninę i melatoninę, które zachęcają nasze ciało do snu. Takich przykładów jest o wiele więcej. Oto lista produktów które najlepiej spożywać przed snem:

  • migdały, znane jako doskonałe źródło zdrowych tłuszczów, posiadają także dużo tryptofanu i magnezu, które pomagają naturalnie zmniejszyć funkcjonowanie mięśni i nerwów,
  • miód, doskonale pobudza uwalnianie melatoniny w mózgu, która pomaga nam się rozluźnić,
  • owies jest kolejnym pokarmem bogatym w witaminy, minerały i aminokwasy, który pobudza wywołującą sen melatoninę,
  • indyk, łączy w sobie źródło tryptofanu i białka co sprawi, że poczujesz się pełny i szybciej zaśniesz.

Sporządź na kolację dania z tych składników a dobry sen gwarantowany.

węglowodany na noc
owoce na kolacje? – nie ma problemu! 🙂

Węglowodany na noc?

Już od jakiegoś czasu słyszy się że mitem jest zakaz jedzenia węglowodanów na noc. Ja również obalam ten mit. A oto moja teoria na ten temat. Nasze ciała potrzebują stałego paliwa, nie tylko wtedy, gdy nie śpimy. Kiedy śpimy, nasze ciało wciąż pracuje nad spalaniem kalorii, które napędzają nasz mózg, krążącą krew i regulują hormony. Węglowodany zwiększają także poziom serotoniny i zmniejszają poziom hormonów stresu, więc spożywanie ich wieczorem oznacza, że poczujesz się wyluzowany i zrelaksowany. Dodatkowo dla osób które chcą schudnąć, jedzenie węglowodanów na noc może okazać się pomocne. Posiadając w organizmie czyste węglowodany w nocy przywrócisz glikogen na następny dzień i zapewnisz organizmowi potrzebną glukozę. To właśnie zmagazynowane paliwo. Twoje ciało może następnie wykorzystać je do spalenia większej ilości tkanki tłuszczowej następnego dnia.

Zioła dadzą Ci spokojny sen

Powszechnie wiadomo że dobry sen ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia całego naszego organizmu i dobrego samopoczucia. Szukając sposobu by jeszcze lepiej pomóc swojemu organizmowi przygotować się do dobrego snu natknęłam się na kilka ziół. Pierwszym z nich jest rumianek, ponieważ działa on uspokajająco. Waleriana czyli kozłek lekarski to zioło stosowane od wieków do leczenia problemów takich jak bezsenność, nerwowość i bóle głowy. Lawenda to ziele często reklamowane ze względu na aromatyczny i kojący zapach, a herbatka zdecydowanie ułatwia zasypianie. Passiflora czyli męczennica cielista to zioło tradycyjnie stosowane w celu złagodzenia niepokoju i poprawy snu.

Kasia
Pasjonatka podróży i słowa pisanego. Lubię ładne miejsca, ładne rzeczy i smaczne jedzenie. Pisze przede wszystkim o tym co mnie spotyka i co według mnie może zainteresować inne kobiety.