jak się ubrać do opery
Lifestyle

Jak się ubrać do opery?

Opera jest formą teatru, w której muzyka odgrywa wiodącą rolę, a jej części są wykonywane przez śpiewaków, lecz różni się od teatru muzycznego. Taka sztuka jest zazwyczaj współpracą między kompozytorem, a librecistą i obejmuje szereg sztuk performatywnych, takich jak aktorstwo, sceneria, kostiumy, a czasem nawet taniec lub balet. Spektakl jest zazwyczaj przedstawiany w operze, w towarzystwie orkiestry lub mniejszego zespołu muzycznego, który od początku XIX wieku jest prowadzony przez dyrygenta. Sposób, w jaki ubierasz się wybierając się do opery, nie jest tematem niezwykłym, ale może powodować prawdziwy ból głowy w szczególności dla tych, którzy odwiedzają to miejsce po raz pierwszy.

Czy ubiór do opery różni się od tego do teatru?

Nie dawno napisałam artykuł na temat tego jak ubrać się do teatru, po jego publikacji, dostałam wiele pytań odnośnie ubioru do opery. Czy to jest w ogóle jakaś różnica? Różnica pomiędzy strojem do teatru, a do opery jest naprawdę niewielka, a czasami żadna. Myślę że wiele stroi które ubralibyśmy do opery równie dobrze sprawdzi się jako strój do teatru i na odwrót. Opera może wydawać się miejscem bardziej ekskluzywnym i eleganckim niż teatr, faktycznie istnieje takie przekonanie i jest w nim trochę prawdy. Dlatego też ubiór do opery powinien być bardziej przemyślany i schludny. Najważniejsze jest żebyś to ty dobrze się czuł w tym co masz na sobie. Zdecydowanie kluczem jest dobre samopoczucie, lepiej jest dążyć do pośredniego, swobodnego szyku, unikając kilku błędów. Opera jest postrzegana przez niektórych jako wyjątkowy pokaz, w którym należy, w odniesieniu do orkiestry i śpiewaków, pokazać się w jak najlepszym wydaniu. Z drugiej strony, możesz chodzić do opery, w takim samym stroju, w którym poszedłbyś do kina.

Więc jak powinien wyglądać strój do opery?

W Paryżu modnie było ubierać się w strój wieczorowy lub garnitury, a czasem nawet smoking do opery. Jednak po rewolucji, w latach siedemdziesiątych sztuka miała być bardziej popularna i powszechna dla ludzi. Ta demokratyzacja kultury nie mogła opuścić opery, która zawsze cierpiała z powodu jej elitarnej reputacji. Rolfowi Liebermannowi, wielkiemu reżyserowi od 1973 do 1980 przypisuje się, oświadczenie „dżinsy sneaker”, które sprawiło, że zostało ono zaakceptowane również w Palais Garnier. Od tego czasu nawet w paryskiej operze nie ma wyznaczonego odpowiedniego ubioru. Uważa się, że w Mediolanie ciągle eleganckie stroje są wymagane. Nie jest to całkowicie prawdziwe stwierdzenie. Widzowie z pewnością będą rozczarowani gdy zauważą, że nie zawsze są tam osoby ubrane w piękne sukienki i garnitury. Tak jak we wszystkich dużych międzynarodowych miejscach, miłośnicy sztuki niekoniecznie podejmują wiele wysiłku w dobór stroju i przez większość czasu przychodzą w standardowych ubiorach na spektakle. W Polsce również do opery nie trzeba ubierać wykwintnych sukni i eleganckich garniturów.

ubiór do opery

Strój do opery dla mężczyzn

Mężczyzna znów jak w przypadku teatru ma zdecydowanie łatwiejszy wybór stroju niż kobieta. W przypadku opery można pokusić się tylko dodatkowo o założenie muchy czy krawatu. Cała reszta może wyglądać tak samo. Najważniejsze w w każdym stroju czy dla kobiety czy mężczyzny, żeby ubiór był schludny, czysty i elegancki. Postarajmy się aby mężczyzna w tym dniu miał idealnie wyprasowaną koszulę, spodnie w kant i czyste, wypolerowane buty. Powinno się pamiętać o tych kilku ważnych zasadach. Wyobraźcie sobie mężczyznę w szortach i klapkach w operze ze złota i aksamitu. Takich stylizacji zdecydowanie należy unikać. W eleganckim ubiorze miłośnik muzyki również przyciągnie spojrzenia, ale na pewno bardziej przyjazne, dzięki czemu wyjście do opery będzie na pewno fantastycznym doświadczeniem.

Natalia
Studentka dziennikarstwa, którą fascynuje temat souvivre vivre. Szeroko pojętą kulturę cenię ponad wszystko - nawet wyżej niż jedzenie! Serio, romantyczną kolacje bez mrugnięcia okiem wymieniłabym na spektakl teatralny. Niepoprawna marzycielka i uzależniona netflixoholiczka.