Uroda

To musisz wiedzieć o koloryzacji włosów w domu

Twój wygląd nie do końca spełnia oczekiwania? A może masz już pierwsze siwe włosy? Chcesz coś zmienić, ale niekoniecznie inwestując w to pół pensji? Koloryzacja włosów może być dla ciebie dobrym rozwiązaniem. Wszystko, czego potrzebujesz, to farba do włosów z drogerii. Wydatek nie będzie duży, a efekt zachwyci nie tylko ciebie. Nie wiesz, jak zafarbować włosy w domu? Poniższy poradnik rozwieje wątpliwości.

Czy warto farbować włosy w domu?

Zdecydowanie tak. Koloryzacja włosów w warunkach domowych nie jest trudna do przeprowadzenia, pozwala zaoszczędzić dużo czasu i pieniędzy. To, co trzeba zrobić, to dobrze się do niej przygotować. Nie wystarczy samo kupno farby i nałożenie jej na włosy.

Co będzie potrzebne do koloryzacji włosów w domu?

Na pewno farba do włosów. Tę można kupić w drogerii lub markecie. Czasem nawet sklepy osiedlowe mają w asortymencie najpopularniejsze kolory. Farba do włosów jest na tyle powszechnie stosowanym kosmetykiem, że nie powinno być żadnych problemów ze zdobyciem jej.

Ponadto przed farbowaniem musisz przygotować:

  • Ubranie, które bezpiecznie można pobrudzić i nie będzie go żal, np. stare dresy, podkoszulki, itp.
  • Starą szczoteczkę do zębów – to najlepsze narzędzie do nakładania farby na włosy, może być też gęsty i krótki pędzelek o podobnej szerokości,
  • Szklaną lub porcelanową miseczkę do rozrobienia farby – nie można robić tego w metalowej, bo metal wejdzie w reakcję chemiczną z farbą, plastikowa też nie jest dobrym wyborem.
  • Rękawice ochronne – zazwyczaj są dołączane do farby do włosów, ale jeśli masz rękawiczki z lateksu, możesz ich użyć, będzie ci wygodniej nakładać farbę.
  • Tłusty krem lub wazelinę – posmaruj tym kosmetykiem czoło, uszy i skórę wokół owłosionej części głowy, dzięki temu unikniesz trudnych do zmycia plam po farbie.
  • Zegarek, który ułatwi odmierzanie czasu.

Jak prawidłowo farbować włosy w domu?

Prawidłowa koloryzacja włosów w domu wymaga przede wszystkim przeczytania instrukcji. Nie powinno się zaniedbywać tego obowiązku, bo każdy producent farby do włosów ma prawo stosować własne rozwiązania i np. różnicować czas trzymania farby na włosach.

Ponadto trzeba pamiętać o:

  • Użyciu farby natychmiast po rozrobieniu – nie można jej rozrobić i odstawić na później, bo utleniona farba nie będzie nadawała się do użytku.
  • Kolejności pokrywania pasm włosów farbą: wbrew pozorom nie jest to obojętne dla ostatecznego efektu. Może to wydać się zaskakujące, ale w pierwszej kolejności należy pokryć kosmetykiem włosy znajdujące się u nasady szyi. One potrzebują najwięcej czasu na zmianę koloru. Na czubku głowy jest najcieplej i tam farba działa najszybciej. Te rejony pokrywa się farbą w ostatniej kolejności.
  • Odmierzaniu czasu w prawidłowy sposób – niektóre osoby robią to od razu po nałożeniu pierwszej porcji. Tymczasem należy włączyć stoper dopiero wówczas, gdy wszystkie włosy zostaną posmarowane.
  • Nieoszczędzaniu farby – włosy muszą być pokryte dokładnie, jeśli jedno opakowanie nie wystarczy, trzeba otworzyć drugie.
  • Niezawijaniu włosów w folię – ciepło nie jest tak potrzebne do farbowania włosów, jak dostęp do tlenu. Zawinięcie włosów w folię może skutecznie uniemożliwić wnikanie pigmentów.
Studentka dziennikarstwa, którą fascynuje temat souvivre vivre. Szeroko pojętą kulturę cenię ponad wszystko - nawet wyżej niż jedzenie! Serio, romantyczną kolacje bez mrugnięcia okiem wymieniłabym na spektakl teatralny. Niepoprawna marzycielka i uzależniona netflixoholiczka.