Kiedyś posiadanie tatuażu kojarzyło się mocno negatywnie, mieć tatuaż teraz to „Spoko sprawa, nie ma problemu” – no przynajmniej częściej niż przed laty. W związku z popularyzacją i większą akceptacją tej metody ozdabiania ciała wyodrębniły się również style dzielone ze względu na płeć. W przeciwieństwie do przeszłości teraz kobiety również tatuują się; mało tego – wyklarował się nawet, nazwijmy to, „tatuaż kobiecy”.
Jak powinien wyglądać tatuaż dla kobiety
Spis treści
Odpowiedź na to pytanie jest dość przewrotna, żeby nie powiedzieć sarkastyczna. Idealny tatuaż dla kobiety bowiem powinien wyglądać przede wszystkim profesjonalnie. Żaden motyw nie będzie wyglądał dobrze, jeśli będzie wykonanym przez niezbyt doświadczonego tatuatora lub za pomocą słabej jakości sprzętu „babolem”. Pomijając jednak kwestie techniczne, można wyszczególnić pewne motywy przewodnie, występujące znacznie częściej u kobiet, aniżeli u mężczyzn. Częstymi elementami tatuażu kobiecego są kwiaty (bez wątpienia przede wszystkim róże), głębokie cytaty, serca. Oczywiście sam motyw uznawany za kobiecy może zostać wykorzystany przez mężczyznę, podobnie ma się kwestia z kolorami, niemniej jednak najbardziej podstawową regułą tatuażu kobiecego jest zachowanie typowo dziewczęcych motywów i kolorów najczęściej.
No właśnie – kolory. Zwrócić uwagę należy na fakt, iż kobiece tatuaże przede wszystkim są bardziej kolorowe. Nie wiem, czy ktoś kiedyś przeprowadził badania na temat tej tendencji, jednak można chyba sądzić, że po prostu dziewczyny od zawsze ubierane są w kolorowe ciuszki i obcowanie z kolorem nie jest dla nich niczym nowym, ponadto – nie oszukujmy się – faceci nie mają zbyt łatwo z samym odróżnianiem kolorów (nie chodzi tu o piętnowanie, a jedynie zwrócenie uwagi na fakt, że mężczyźni po prostu mają mniejsze szanse na czerpanie przyjemności z obcowania z barwami).
Idealny tatuaż kobiecy” to również bez wątpliwości jego wielkość. Niejednokrotnie bowiem zauważyć można bowiem tendencję, że kobiety tatuują mniejsze wzory niż na przykład rękaw, raczej to mężczyźni uchodzą za „bardziej wytatuowaną płeć”.
Koszt tatuażu
Kwestia określenia ceny tatuażu jest równie indywidualna co wycena wytworu DIY wykonany przez miłośnika craftingu działającego w prywatnym warsztaciku przydomowym, gdyż i tu, i tu liczy się kwestia użytych materiałów, poświęconego czasu, pomysłu oraz przede wszystkim tego, na jaką kwotę artysta sam wycenia swoje dzieło. Można powiedzieć, że każdy ma własny cennik, można jedynie sugerować się pewnymi zmiennymi wpływającymi na ostateczny koszt wykonania tatuażu.
W przypadku tatuażu zwraca się uwagę przede wszystkim na jego wielkość (to chyba oczywiste, że drobny motyw kwiatowy na kostce nijak będzie się miał cenowo do wytatuowanych w całości pleców).
Skoro było nieco o kolorach, to i tu trzeba o tym wspomnieć. Przy wycenie tatuażu istotna jest również barwa, jaką będzie wykonany tatuaż, a konkretniej czy będzie to tatuaż czarno-biały czy jednak wykonany przy użyciu palety barw (to nie tylko cena tuszu, ale i zużytego sprzętu – między innymi każdy kolor to inna igła).
Bez wątpienia więcej pieniędzy za swoją pracę będzie chciał otrzymać tatuator, który ma już spore doświadczenie w fachu oraz jest uznawany w branży. Myślę, że co do tego nie ma wątpliwości. Wątpliwości jednak powinny pojawić się, gdy tatuator żąda zaskakująco niskiej kwoty. Co to jest niska kwota? Uwaga: TO ZALEŻY. Skoro każdy może mieć indywidualny cennik (patrz: pierwszy akapit pod nagłówkiem), to jednak 200 złotych za kolorowego smoka na połowę żeber może zdziwić.
Kwestia kosztu tatuażu to również coś najcenniejszego, wręcz bezcennego — jest to czas poświęcony Tobie. Każdy artysta tatuator preferuje zazwyczaj jedną z dwóch metod rozliczania. Może to być rozliczanie się za wykonaną pracę (bez względu na ilość godzin z maszynką w ręku oraz może też wybrać otrzymywanie wynagrodzenia za każdą sesję w przypadku, gdy tatuaż musi być wykonany w kilku turach (spokojnie, profesjonalista potrafi określić ile mniej więcej czasu zajmie mu wykonanie kolejnego arcydzieła i sprawnie przeliczy koszty własne, o czym powinnaś być poinformowana zawczasu). Do tej puli dodać również należy to, że artysta przygotowując się na sesję z Tobą, sam tworzy projekt często po godzinach swojej pracy. Nieważne, że przyniesiesz swój motyw (profesjonalny tatuator nigdy nie wykona Ci tatuażu ściągniętego stricte z internetu — zawsze będzie chciał dołożyć coś od siebie).
Linia życia — popularny motyw w damskim tatuażu
Wśród wymienionych najczęstszych „kobiecych tatuaży” dotąd niewymieniona została linia życia — ostatnimi czasy bez wątpienia jest to dość popularny motyw.
Linia życia, czy też EKG, nie jest specjalnie zajmująca, jeśli chodzi o czas (z pewnością nie spędzisz w salonie tatuażu czterech sesji), nie sprawia również specjalnie dużego bólu (choć ból to kwestia indywidualna).
Nawiązuje także do romantycznej duszy niemal każdej kobiety, w szczególności, gdy linii życia towarzyszą inne typowo kobiece motywy, na przykład imiona, daty czy choćby wspominane róże. Dzięki takiemu ulepszeniu popularny motyw może stać się niezwykle oryginalnym tatuażem podziwianym nawet przez zwolenników bardziej oryginalnych motywów.
Z racji, że taki tatuaż nie obejmuje również zbyt dużej części ciała, można sądzić, iż jest dość dyskretnym motywem; to pomysł idealny dla kobiet, które chciałyby mieć tatuaż, jednak boją się większych wyzwań. Oprócz tego taki tatuaż imitować może bransoletkę (serio, z daleka mało kto się połapie, że ta ozdoba jest „na stałe”).