Coraz częściej w zaleceniach zdrowego odżywiania znajdują się ryby. Ryby powinny znaleźć się w diecie każdego człowieka w szczególności, jeżeli chodzi o dzieci. Są one nie tylko smaczne, ale przede wszystkim zdrowe. Niestety nadal coraz więcej osób ma pewne obiekcje związane z ich spożywaniem. Jedni bowiem nie wiedzą jak je jeść, z kolei drudzy nie do końca są przekonani o tym, czy ryby spożywane systematycznie nie zaszkodzą ich zdrowiu. Mając na uwadzę wszystkie te kwestie chciałabym przedstawić Państwu bliżej ten temat w dalszej części artykułu. Zapraszam.
Czemu lubimy lecz boimy się jeść ryby?
Spis treści
Ryby lubi się przede wszystkim za ich smak, możliwość różnorodności przyrządzenia, jak również za ich witaminy. Ryba bowiem zawiera witaminę D, E, B, ale także fosfor, żelazo, potas, wapń oraz kwasy omega – 3. Pojawia się więc pytanie dlaczego istnieje pewna obawa przed ich jedzeniem? Otóż tutaj należy poruszyć kilka kwestii, a mianowicie kwestię kontekstu zagrożenia metalami ciężkimi, kobiet w ciąży, jak również kwesti wydającej się banalną, czyli ości.
Jeżeli chodzi o zagrożenie metalami ciężkimi to w tym przypadku należy zaznaczyć, iż rybami w pełni bezpiecznymi dla organizmu człowieka są: dorsz, makrela, karp, sola, łosoś, mintaj oraz pstrąg. Te ryby mogą być spożywane przez człowieka w różnorodnych ilościach i nie są w stanie w żaden sposób mu zaszkodzić.
Z kolei kwestia kobiet w ciąży i ryb wśród społeczności jest podzielona. Bowiem szeroko mówi się o tym, że kobiety w ciąży jeść ryb nie powinny, gdyż szkodzi to płodowi. Jest to absolutną nie prawdą, gdyż dieta składająca się z ryb kobiecie w ciąży również jest potrzebna. Naukowcy odkryli, iż kobiety w ciąży spożywające ryby wzmacniają swój system odpornościowy mający narodzić dzieci. Szczególnie ważny jest trzeci trymestr ciąży.
Jakie ryby jeść?
Ryby powinno się jeść przede wszystkim takie, które są tłuste i pochodzą ze źródeł, które nie narażają organizmu człowieka na zanieczyszczenia organizmu związane z ich spożywaniem. Tak jak powyżej zostało wspomniane do ryb takich zalicza się w szczególności: makrelę, dorsza, solę, mintaja, łososia, karpia, pstrąga.
Sztućce do ryb
Sztućce do ryb mają specyficzny wygląd, ponieważ są nieostre i skośnie zakończone. Nóż i widelec są szerokie. Ma to na celu prostego oddzielenia ości od ryby. Co istotne nóż służy właśnie w tym celu, a nie do krojenia. Noża i widelca używa się, aby oddzielić mięso ryby od jej szkieletu. Należy zaznaczyć, iż specjalnymi sztućcami do ryb konsumuje się wyłącznie ryby pieczone, smażone oraz gotowane. Z kolei tymi zwykłymi spożywa się marynowane śledzie, łososie, jak również węgorze.
Jak prawidłowo jeść rybę?
Ryba podana w całości powoduje więcej problemów podczas konsumpcji, niż taka, która jest podana w postaci filetu. W pierwszej kolejności należy oddzielić rybę od płetw. Następnie delikatnie tnąć rybę wzdłuż grzbietu. Skórę należy odłożyć na bok, bądź ją zjeść – w zależności od upodobań smakowych. Nóż należy włożyć między szkielet, aby mięso wyczyścić z ości.