pokrzywa na odchudzanie
Zdrowa kuchnia

Czy pokrzywa jest dobra na odchudzanie?

Urtica dioica, często nazywana pokrzywą zwyczajną, jest wieloletnią rośliną zielną z rodziny Urticaceae. Pochodząca pierwotnie z Europy, obecnie występująca i powszechna na całym świecie. Jest ona bardzo charakterystyczna dzięki obecności parzących włosków na całej swojej powierzchni, które mogą parzyć nieprzyziemienie skórę. Pokrzywa zwyczajna jest podstawą medycyny ziołowej od czasów starożytnych. Starożytni Egipcjanie używali pokrzywy do leczenia zapalenia stawów i dolnego odcinka kręgosłupa. Obecnie istnieje przekonanie, że pokrzywa działa dobrze jako pomoc w odchudzaniu.

Pokrzywa – działanie

Pomimo szorstkiej i parzącej powierzchni zewnętrznej pokrzywa jest jednym z najlepszych środków na różne dolegliwości, takie jak: niedokrwistość czyli pomaga zwiększyć ilość hemoglobiny we krwi, działa lecznico na wysokie ciśnienie krwi, kaszel i przeziębienia oraz na infekcje dróg oddechowych i wiele innych problemów zdrowotnych. Skutecznie zmniejsza ból i ma silne działanie uspokajające. Liść pokrzywy jest bardzo bogaty w chlorofil i witaminę C i A. Zawiera śladowe ilości minerałów. Jest również znany jako oczyszczacz krwi. Pokrzywa zapobiega drobnym krwawieniom z przewodu pokarmowego spowodowanym witaminą K, garbnikami i flawonoidami, a także zwiększa wydzielanie soku żołądkowego. W rezultacie pokrzywa pomaga w trawieniu i wchłanianiu składników odżywczych z pożywienia. Płukanie głowy ekstraktem z liści pokrzywy włosowej powoduje łagodne podrażnienie skóry głowy i poprawia porost włosów. Wyciąg z korzeni pokrzywy działa korzystnie na skórę głowy i mieszki włosowe. Działa również jak środek moczopędny co pomaga w walce z infekcjami dolnych dróg moczowych. Wszystko to udowadnia, że właściwości i zastosowanie pokrzywy są ogromne.

Pokrzywa na odchudzanie

Mówi się że picie herbaty z pokrzywy lub naparu z jej liści pomaga schudnąć. Nie przeprowadzono na ten temat dokładnych badań, ale właściwości pokrzywy na to wskazują. Przede wszystkim dlatego, że wspiera pracę układu pokarmowego. Zioło to ma właściwości oczyszczające co zdecydowanie może pomóc pozbyć się kilogramów, skutecznie usuwając z organizmu niepożądane odpady metaboliczne. Redukcja zmagazynowanych odpadów w tkance mięśniowej i całym układzie limfatycznym pozwala organizmowi na bardziej produktywne funkcjonowanie. Liść pokrzywy, a raczej napar z liści pokrzywy zwiększa metabolizm, a to właśnie wolna przemiana materii jest najczęściej przyczyną braku efektów podczas odchudzania. Jest też naturalnym środkiem tłumiącym apetyt. Warto wdrożyć ją do swojej diety w formie soku, albo właśnie naparu ponieważ jest naturalną formą wspierania odchudzania.

napar z pokrzywy
a czy wy korzystacie z pokrzywy w swoim domu?

Jak przygotować napar z pokrzywy?

Na rynku istnieje wiele herbat z pokrzywy, które można kupić w każdej aptece lub supermarkecie. Lecz herbaty w saszetkach nie mają tyle pożytecznych dla nas właściwości. Najlepsze są suszone, albo świeże liście pokrzywy, które też można dostać w sklepach zielarskich bez większego problemu. Kupując same liście, musimy przegotować napar samodzielnie w domu. Jest to tak samo proste jak zaparzenie kupnej saszetki z herbatą. Warto jednak w domu posiadać sitko dla własnej wygody. A oto jak przygotować napar z pokrzywy. Ze świeżymi liśćmi możesz eksperymentować jeśli chodzi o stosunek liści pokrzywy do wody. Ogólnie preferowane są jedna szklanka wody na jedną łyżkę liści. Zacznij od naszykowania naczynia, w którym będziesz gotował napar. Wrzuć do niego liście pokrzywy i dodaj wodę. Doprowadź wodę do wrzenia na gazie. Wyłącz ogień i odstaw na pięć, sześć minut do ostygnięcia. W tym momencie naszykuj sobie filiżankę lub kubek, po czym wlej do niego mieszaninę najlepiej przez sitko. Jeśli chcesz i lubisz, dodaj trochę miodu, cynamonu lub cukru.

Kasia
Pasjonatka podróży i słowa pisanego. Lubię ładne miejsca, ładne rzeczy i smaczne jedzenie. Pisze przede wszystkim o tym co mnie spotyka i co według mnie może zainteresować inne kobiety.